A perfect cube shaped ice cube melts so that the length of its sides are decreasing at a rate of 2 mm/sec. Assume that the block retains its cube shape as it melts. At what rate is the volume of the ice cube changing when the sides are 2 mm each?

1 Answer
Aug 20, 2016

The volume is decreasing at a rate of 24 "mm"^3"/s".

Explanation:

Let the length of the cube be denoted as l.

The volume of the cube, V, is given by

V = l^3

Since the sides are decreasing at a rate of 2"mm/s", we write

frac{"d"l}{"d"t} = -2"mm/s",

where t represents time. The negative sign is there as l is decreasing with time.

To find the rate at which the volume change, frac{"d"V}{"d"t}, we can use the chain rule

frac{"d"V}{"d"t} = frac{"d"V}{"d"l} frac{"d"l}{"d"t}

From simple differentiation, we know that

frac{"d"V}{"d"l} = frac{"d"}{"d"l}(l^3) = 3l^2

Therefore,

frac{"d"V}{"d"t} = 3l^2 frac{"d"l}{"d"t}

= 3 xx (2"mm")^2 xx (-2"mm/s")

= -24 "mm"^3"/s"

The volume is changing at a rate of -24 "mm"^3"/s".