If a ball is dropped on planet Krypton from a height of 20 " ft"20 ft hits the ground in 2" sec"2 sec, at what velocity and how long will it take to hit the ground from the top of a 200 " ft"200 ft-tall building?

2 Answers
Jun 22, 2017

6.32466.3246 seconds

Explanation:

Let accelaration due to gravity on Krypton be g_kgk.

Hence, when an object at a state of rest is dropped and it reaches ground in 22 seconds, then we have

S=1/2g_kt^2S=12gkt2

or 20=1/2g_kxx2^220=12gk×22

or 20=2g_k20=2gk and hence g_k=10gk=10 (ft)/(sec^2)ftsec2

Let tt be the time taken by the object to hit the ground from the top of a 200200 ftft tall building. Then

200=1/2xxg_kxxt^2200=12×gk×t2

or 200=1/2xx10xxt^2200=12×10×t2

or 5t^2=2005t2=200

or t=sqrt(200/5)=sqrt40=2sqrt10=2xx3.1623=6.3246t=2005=40=210=2×3.1623=6.3246 seconds

t~~6.32" s"t6.32 s
v~~63.2 "ft"/"s"v63.2fts

Explanation:

On Krypton, the velocity as a function of time is

v(t)=atv(t)=at

The position equation is the anti-derivative of the velocity, so

x(t)=int(at)dtx(t)=(at)dt

x(t)=1/2at^2+Cx(t)=12at2+C

Let t=0t=0 when the ball is first dropped, at height x(0)=20x(0)=20 feet.

1/2a(0)+C=2012a(0)+C=20

C=20C=20

So, the position equation becomes

x(t)=1/2at^2+20x(t)=12at2+20

When the ball hits the ground, the position will be x(2)=0x(2)=0 feet

1/2a(2)^2+20=012a(2)2+20=0

2a=-202a=20

a=-10 "ft"/"s"^2a=10fts2

You were asked for the time and velocity when the ball hits the ground from 200200 feet.

x(t)=1/2(-10)t^2+200x(t)=12(10)t2+200

1/2(-10)t^2+200=012(10)t2+200=0

-5t^2=-2005t2=200

t^2=sqrt(40)t2=40

t~~6.32 " sec"t6.32 sec

The velocity when t=6.32t=6.32 seconds is

v(6.32)=-10(6.32)=63.2 "ft"/"s"v(6.32)=10(6.32)=63.2fts