A charge of 12 C is passing through points A and B on a circuit. If the charge's electric potential changes from 70 J to 34 J, what is the voltage between points A and B?
1 Answer
Jul 20, 2017
-
Lets see what information we have :
-
Charge (C)
=12C -
At
color(blue)A , eletric potential energy (E )=70J -
At
color(red)B , electric potential energy (E )=34J -
Change in
E =70J-34J =36J -
Formula relating those informations
rarr color(green)E= Charge (C)* potential difference (V) -
Therefore,
E=C*V
36=12V
12V=36
V=36/12 =3V larr