Question #eeed8

1 Answer
Sep 5, 2017

312.5J

Explanation:

  • Firstly I assumed that no energy has been lost in the process. Thus, implying that,

color(red) (K.E)=color(blue)(G.P.E)

  • Where:
    1 color(red)(K.E) : Kinetic energy
    2color(blue)(G.P.E) : Gravitational Potential energy

  • Then

color(red)(K.E)=1/2*m*v^2
K.E= 1/2*25*(5)^2
K.E=312.5J

-Then, using the aforementionned assumption, we get,

color(blue)(G.P.E)=312.5J

I hope I was useful to help you solve your concern.

Cheers ;).