Question #dd1a1

1 Answer
Dec 9, 2017

CP = T_h/(T_h - T_c) = (523K)/(523K - 373K) = 3.487

CP = Q_h/W; \qquad \rightarrow Q_h = CP\timesW=1743J

Explanation:

T_h = 250^oC = 523K; \qquad T_c = 100^oC = 373K;
W = 500J; \qquad Q_h = ?

Coefficient of Perfromance: \quad CP \equiv Q_h/W = T_h/(T_h-T_c)

CP = T_h/(T_h - T_c) = (523K)/(523K - 373K) = 3.487

CP = Q_h/W; \qquad \rightarrow Q_h = CP\timesW=1743J