An object uniformly accelerates from 15.0m/s west to 35.0m/s west. What is the rate of acceleration if the displacement during this time was 43.0m?

1 Answer
Oct 2, 2014

The kinematic equation to use in order to answer this problem is

v_"f"^"2" = v_"i"^"2" + 2ad, where

v_"f"^"2" is the final velocity squared
v_"i"^"2" if the initial velocity squared
a is acceleration
d = displacement

Known:
v_"i" = 15.0m/s
v_"f" = 35.0m/s
d = 43.0m

Unknown:
a

Equation manipulated to solve for a:

(v_"f"^"2" - v_"i"^"2")"/"2d = a

Solution:

(35.0m"/s")"^2 - (15.0m"/s")"^2/(2)(43.0m) = a

(1230m^2"/s"^2 - 225m^2"/s"^2)/86.0m =

(1005m^2"/s"^2)/(86.0m) = 11.7m"/s"^2

Acceleration is 11.7m"/s"^2