David's mom paid $2.40 for a 3/4 pound box of cereal. How much is that per pound?

1 Answer
Mar 28, 2018

color(magenta)("The cost per pound" = $3.20The cost per pound=$3.20

Explanation:

To find the cost per pound, we need to divide the cost by the pound purchased by it.

=$2.4div3/4=$2.4÷34

=$2.4xx4/3=$2.4×43

=($9.6)/3=$9.63

=$3.20=$3.20

therefore color(magenta)("The cost per pound" = $3.20

~Hope this helps! :)