A spring extends in length by 4.0 cm when a mass of 1.5 kg is hung from it. What is the spring constant of the spring?

1 Answer
Jun 7, 2017

k=(F_x)/(x-x_0)=(14.7" N")/(0.04" m")=367.5 Nm^-1

Explanation:

Let these variables represent the following

F_x= the force applied to the spring

k= the spring force constant

x= the distance from equilibrium

x_0= the spring equilibrium position

The equation to determine the spring constant, k is

k=(F_x)/(x-x_0)

We are given the total measure of elongation is 4 cm, which is the difference between x and x_0. That is,

x-x_0=4 cm=0.04 m

We are also given the mass of the body, 1.5 kg, and assuming this measurement is happening on Earth, we have the acceleration due to gravity 9.8 ms""^(-2).

F_x=9.8 (ms^-2)xx1.5 kg=14.7 N

Therefore, the final solution is

k=(F_x)/(x-x_0)=(14.7" N")/(0.04" m")=367.5 Nm^-1