The rate of rotation of a solid disk with a radius of 2 m2m and mass of 5 kg5kg constantly changes from 12 Hz12Hz to 16 Hz16Hz. If the change in rotational frequency occurs over 3 s3s, what torque was applied to the disk?

1 Answer
Dec 1, 2017

Torque: \qquad \tau = I\alpha = (80\pi)/3\quad kg.m^2. (rad)/s^2

Explanation:

Given:
\omega_i = (2\pi \quad rad)(12 Hz) = 24\pi \quad (rad)/s;
\omega_f = (2\pi\quad rad)(16 Hz) = 32\pi \quad (rad)/s;

\Delta\omega = 8\pi\quad (rad)/s; \qquad \Deltat = 3s; \qquad M = 5kg; \qquad R = 2m

Moment-of-Inertia - Solid Disc: \qquad I = 1/2 MR^2 = 10 \quad kg.m^2

Angular Acceleration: \qquad \alpha = (\Delta\omega)/(\Deltat) = (8\pi)/3\quad (rad)/s^2

Torque: \qquad \tau = I\alpha = (80\pi)/3\quad kg.m^2. (rad)/s^2