If a particle makes 1.5 revolution in a circular path of radius 2cm. The angular displacement is...??

1 Answer
Feb 15, 2018

the answer is
theta=(1.5)(2pi)=3pi

Explanation:

radius is r=2cm
angle of rotation per revolution is 2pi
For 1.5 revolutions, the angle of rotation would be theta=(1.5)(2pi)=3pi