Question #e7a87

2 Answers
Mar 1, 2018

With one bag of sugar, you can bake 9 complete batches of muffins. using $0.26 of sugar per batch.

Explanation:

1 cup = 48 teaspoons, so

1/212 cup = 24 teaspoons.

1 bag of sugar = 227 teaspoons.

227/24 = 922724=911/241124, so you can
bake 9 complete batches of muffins.

The cost for 24 teaspoons of sugar is:

$2.49 * 24/227 = $0.26$2.4924227=$0.26

Mar 1, 2018

You can make 99 whole batches of muffins.

The sugar for each batch costs about $0.28$0.28

Explanation:

Presuming that each batch of muffins uses (1)/(2)12 cup of sugar

Find the number of teaspoons used in each batch

1 cup of sugar = 48 tsp
Therefore, 1/2 cup of sugar = 24 tsp

So 24 tsp are used for each batch of muffins

Find the number of batches (each using 24 tsp) that can be made with 227 tsp

227 -: 24 = 9  "batches"

Answer:
You can make 9 whole batches of muffins.

There will be 11 teaspoons left over.

color(white)(mmmmmmm) . . . . . . . . . . . . . . . .

Find the cost of 9 batches of muffins

$2.49 -: 9 = about $0.28 for each batch

Answer:
The sugar for each batch costs about $0.28

color(white)(mmmmmmm) . . . . . . . . . . . . . . . .

Check

9 batches @ 24 teaspoons ea . . . 216 teaspoons
Unused sugar . . . . . . . . . . . . . . . . . ... 11 teaspoons
color(white)(mmmmmmmmmmmmmmm) ――
color(white)(mmmmmmmmmmmmmm.m)227 teaspoons   ✓

9 batches @ $0.28 ea . . . . $2.52 (rounding error)   ✓

Check