Demetrius bought a dozen juice boxes for 40 cents each. What was the total cost of the juice boxes?

2 Answers
Mar 7, 2018

480 cents = $4.80

Explanation:

A dozen is 12. so he bought 12 juice boxes.

cost for one juice box ××=40 cents
number of boxes bought =12
therefore total cost ×××=40×12=480 cents.

Mar 7, 2018

480cor$4.80

Explanation:

This is because a dozen means 12 and from that, you can go:

If one juice box costs 40 cents, then to find 12:

we do 12×40 which gives us 480c which is the same as $4.80