How much force is needed to accelerate a 4.04.0 kgkg physics book to an acceleration of 2.02.0 mm//s^2s2?

2 Answers

Force == 8.0kgm//s^28.0kgm/s2

Explanation:

Force == mass x acceleration
Mass == 4.0kg4.0kg
Acceleration == 2.0m//s^22.0m/s2
Hence,force == (4.04.0x2.02.0)kgm//s^2kgm/s2
== 8.0kgm//s^28.0kgm/s2

Apr 6, 2018

88 newtons

Explanation:

We use Newton's second law of motion, which states that,

F=maF=ma

  • mm is the mass of the object in kilograms

  • aa is the acceleration of the object in meters per second

And so, plugging in the values, we get,

F=4 \ "kg"*2 \ "m/s"^2

=8 \ "N"