A stone of mass 1.0kg is dropped from a certain height and takes 8 seconds for the stone to strike the sandy ground, upon reaching the ground the stone penetrate 5.0 into the ground ( take g=10m/s) A)calculate de height from where the stone is dropped?

1 Answer

Htotal=325m

Explanation:

Acceleration due to gravity =+g=10m/s2
Initial velocity=0m/s
Time taken for Stone to hit the ground =8secs
H1=5.om
Applying eqns of motion under gravity
V =u + gt
V =0+(10x8)
V =80m/s
Recall:
v2=u2+2gH
Let H2=height to ground level
802=02+2(10H2)
64000=+20H2
6400=20H2
H2=640020
H2=320m
Total height=H1+H2
=(320+5)m
=325m