What is the length of an arc of circle, knowing the central angle of (pi/4) and radius of 7cm?

stuck on this HW question, any help appreciated!

1 Answer

l=0.096cml=0.096cm

Explanation:

Length of arc,ll== (theta)/360θ360x2pir2πr
theta=(pi)/4θ=π4 ,radius=7cmradius=7cm
Hence,,l=(pi)/4÷360Hence,,l=π4÷360x2pir2πr
=>(pi)/4π4x(1)/3601360x22x(22)/7227x77
=>(pi)/1440π1440x22x(22)/cancel 7xcancel7
=>(44pi)/1440
=>cancel44^11x(22)/7x(1)/cancel 1440^360
=>(242)/2520
l=0.096cm
Pls check for any mistakes