The acceleration of a particle traveling along a straight line is a = (8-2s) m/s^sa=(82s)mss, where ss is in meters. How do you determine the position of the particle when the velocity is maximum?

1 Answer
May 20, 2016

I got at 4m4m

Explanation:

I would use Algebra and Kinematics here :
I know that acceleration is the derivative of velocity BUT also that if I want the maximum of a function I need to derive it and set the derivative equal to zero;
here I have the derivative of velocity (acceleration) so I set it equal to zero to get:
8-2s=082s=0
s=8/2=4ms=82=4m

Does it make sense?