Answers created by Petra H
- Back to user's profile
-
What is negative 6 × negative 4 google keeps giving multiplication as a graph to solve for X instead of multiplying the numbers. I believe that a negative times a negative equals a positive
Correct?
-
Numbers question?
-
How do you know the oxidizing agent of a reaction?
-
Question #2d6cc
-
Question #15b8c
-
How do you write the word phrases into algebraic expressions: The number of students interested is twice last year’s group?
-
How do you solve 7u−35<−4(2−4u)?
-
How do you solve t+3.952=2.66?
-
How do you combine like terms in −11j+16−22j−27+5j?
-
How do you solve −11=6+f?
-
How do you use cross products to solve s11=30110?
-
Question #1b6b3
-
How do you subtract (6v2+10vt−3t2)−(9v2−8vt+14t2)?
-
Question #5f2ef
-
How do you factor x2+14x+45?
-
How do you factor x2+14x+45?
-
How do you solve 4x+3=2x−5?
-
An ionic bond is a bond between what?
-
What are five examples of combustion in your everyday life?
-
How do you write 920 as a decimal?
-
How do you combine like terms in 8u+7u+3u−3u?
-
How do you solve 7v2+8=456?
-
Marissa needs 223 yards of ribbon for a wall hanging she wants to make. She has 234 yards. Does she have enough ribbon?
-
A right triangle's leg is 9 and the hypotenuse is 15, what is the other leg s length?
-
Given 100.0 g of a radioactive isotope that has a half-life of 25 years, what amount of that isotope will remain after 100 years?
-
Question #7c5ca
-
What are the ordered pairs of y=x-5?
-
You are choosing between two health clubs. Club A offers membership for a fee of $40 plus a monthly fee of $25. Club B offers membership for a fee of $15 plus a monthly fee of $30. After how many months will the total cost at each health club be the same?
-
What element is always a part of combustion?
-
How do you factor 4x2+17x−15?
-
How do you evaluate 2⋅6+3⋅8−3?
-
How do you solve q−3q+1=qq+6?
-
How do you determine if the lengths 9, 40, 41 form a right triangle?
-
How do you solve x2+3=0?
-
How do you evaluate c−(a+3)+4+b for a=1,b=1 and c=4?
-
How do you express 15.16 as a mixed number?
-
How do you find the unit rate of $10.99 for 12 slices of pizza?
-
Given f(x)=5x−12, how do you evaluate f(3)?